Průvodce při cestování do Chorvatska

Proč se vydat do Chorvatska?

Chorvatsko je ideálním místem ke strávení příjemné dovolené. Proč je Chorvatsko stále tak atraktivní? Odpověď je snadná. Z České republiky se sem můžeme snadno dostat autem nebo autobusem doslova „za pár“ hodin. Turisty láká zejména průzračně čisté moře, které přímo vybízí k potápění a šnorchlování. Jde o zemi plnou přírodních krás, archeologických památek a malebných ostrovů. Chorvaté poskytují kvalitní služby, které se snaží každý rok vylepšovat, aby se turisté pravidelně vraceli. V neposlední řadě je třeba zmínit atraktivní ceny.

Jaká jsou hlavní pozitivita dovolené v Chorvatsku?

  • nejkratší cesta autem, autobusem nebo letadlem pro všechny středoevropany
  • chorvatština se podobá slovanským jazykům, což usnadňuje případnou jazykovou bariéru
  • místní klima je příjemné a snesitelné, žádné velké teplotní extrémy
  • nádherné moře, oproti Itálii mnohem čistší a průzračnější
  • mnoho památek a zajímavostí, malebná krajina a dobré jídlo
  • vše pořídíte za přijatelné ceny

 

Základní informace o Chorvatsku

Chorvatsko je právem označováno za jednu z nejoblíbenějších přímořských destinací, neboť je od nás vzdáleno pouhých 700 km (severní oblast). Můžeme se tam tedy snadno dostat už za pouhých 12 hodin jízdy autem. Sousedí se Slovinskem a Itálií. Z velké části jde o přímořský stát.

Chorvatsko můžeme rozdělit na úrodnou oblast, ve které převažují roviny. Tato oblast se nachází v povodí řek Sáva a Dráva na severovýchodě země. Hornatá krajina se rozléhá na severu a ve středu Chorvatska. Poslední část tvoří pobřeží Jaderského moře, které je turisty nejvíce vyhledávané.

mapa Chorvatska

 

Zemi můžeme rozdělit na 4 základní části, které tvoří Istrie, Kvarner, Střední Dalmácie a Jižní Dalmácie.

 

Istrie

Poloostrov Istrie se často nazývá jako „slunné království“. Nachází se na pobřeží azurového Jaderského moře a láká turisty z celého světa. Je zde velmi krásná příroda, zejména pak pláže, které vybízí k relaxaci a odpočinku, starobylá kultura a perfektní zázemí pro turisty.

V Istrii se rozléhá mnoho známých letovisek, mezi které patří například Poreč, Umag, Vrsar, Pula či Rovinj. Tyto destinace jsou pro našince velmi oblíbené, protože jde o nejbližší prázdninová letoviska z celého Chorvatska. Pobřeží Istrie je poměrně ploché, přírodní pláže tvoří skalnatá pobřeží. Je tedy vhodné si sebou přibalit obuv do vody. Kamenitá pobřeží trochu znesnadňují vstup do vody, ale zároveň zajišťují čistou a průzračnou vodu, ve které je opravdu bujný život.

 

Kvarnerská riviéra

Kvarnerská riviéra zahrnuje letoviska východního pobřeží Istrijského poloostrova, který obklopují vody Rijeckého a Kvarnerského zálivu. Centrem Kvarneru je město Rijeka. Tato oblast je v současné době turisticky nejoblíbenější částí Chorvatska.

Nachází se zde velmi stará a věhlasná lázeňská střediska, jejichž tradice sahá až do druhé poloviny 19. století. Za zmínku stojí například město Opatija, což jsou přímořské a klimatické lázně, které se rozléhají 13 km jihozápadně od Rijeky. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších a také nejluxusnějších přímořských lokalit v této oblasti.

Kvarnerská riviéra nabízí mnoho zajímavých míst, která lze navštívit. Podívat se můžete do národního parku Risnjak, na ostrov Krk či Cres. Za prohlídku stojí také rušná Rijeka, ve které se nachází mnoho zajímavých památek, ale také kaváren, restaurací a obchůdků.

 

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je všeobecně se svými přilehlými ostrovy pokládána za jednu z nejkrásnějších oblastí ve východním Jadranu. Na první pohled zaujme dokonalá harmonie přírody v kombinaci s moderní civilizací. Střední Dalmácie se pyšní nebývale krásnou přírodou a přírodními scenériemi. Členité pobřeží s malebnými zátokami je neuvěřitelně romantické, v kontrastu s bělostnými oblázky a pískem jde o skutečný ráj na zemi. Drobné i větší ostrůvky v okolí tvoří velmi zajímavou kulisu.

Centrem Střední Dalmácie je nádherné město Split, které se rozléhá na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem. Split je zároveň důležitým nákladním přístavem, město je mimořádně bohaté na kulturní památky, z nichž nejvýznamnější je Diokleciánův palác, který patří od roku 1979 na seznam kulturního dědictví UNESCO.

 

Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie je nejteplejší částí z celého Chorvatska. Počasí je zde velmi stálé a teploty vyšší, než v severní části Istrie. Kromě toho na vás čeká průzračné moře a především architektonické perličky, které rozhodně stojí za pozornost.

Patrně nejvýznamnější částí Jižní Dalmácie je historické město Dubrovník, které patří mezi nejcennější památkové komplexy v celé jihovýchodní Evropě. Od roku 1979 patří město na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Relaxovat můžete také v malebných zátokách, které se nachází u města Cavlat či Orebič. Tato místa si oblíbí zejména milovníci windsurfingu, neboť pro tento sport jsou zde ideální podmínky. 

 

Chorvatské ostrovy

V blízkosti celého Chorvatska se rozprostírá řada zajímavých ostrovů. Některé jsou známé více, jiné méně. Také velikost jednotlivých ostrovů je odlišná. Mezi nejznámější a turisty nejnavštěvovanější patří Hvar, Brač, Korčula či Pag. Ostrovy mají své neopakovatelné kouzlo, také počasí je zde stálejší. Například na Hvaru prší pouze tři dny v roce. I když také na pevnině je podnebí poměrně stálé, hodně však záleží, zda míříte na sever či na jih Chorvatska.

Na ostrově Brač v blízkosti města Bol se rozléhá patrně nejznámější pláž z celého Chorvatska – Zlatni rat, která je dlouhá více než 630 metrů. Česky se jí říká Zlatý roh či Zlatý mys.

 

Co zařídit před cestou do Chorvatska

Před odjezdem na dovolenou je vhodné uzavřít cestovní zdravotní pojištění, protože i přes mezistátní dohodu České republiky s Chorvatskem, pojišťovny nehradí výlohy za transport z Chorvatska do ČR (například, když se vám rozbije vůz, či havarujete), a také nehradí nutnou spoluúčast při léčebných výkonech. Pojištění se tedy vždy vyplatí, protože nikdy nevíte, co se může přihodit.

Chorvatsko je členem EU od 1. 7. 2013, ale není součástí schengenského prostoru. To znamená, že se patrně nevyhnete imigrační kontrole, ale cestující z jiných států v rámci EU jsou osvobozeni od celních kontrol.

Některé cestovní kanceláře v rámci zakoupení zájezdu vám pojištění zařídí. Je však třeba se vždy informovat o tom, o jaký rozsah pojištění se jedná, zda pokryje všechna potřebná rizika. Do Chorvatska není třeba žádné očkování, jen v létě si dejte pozor na klíšťata a na komáry, riziko je však stejné, jako v tuzemsku. Nezapomínejte si s sebou přibalit repelent.

 

Cesta do Chorvatska autem

Chystáte se vypravit v létě na Jadran autem? Pak je třeba předem zvážit, jakou cestou se vydáte. Dobrá zpráva je, že silnice na této trase se neustále zlepšují, i když to jde pomalu. Je však třeba počítat s neustálými kolonami, už v ČR jsou silnice po celé léto rozkopané, navíc nápory turistů jsou velmi silné, stačí malá nehoda a problém je na světě.

Na co si dát pozor?  Doporučujeme vyhnout se především sobotním termínům na přelomu července a srpna. Jaký je důvod? V těchto dnech se jede velká cena Formule 1 v Maďarsku, a to 24. a 25. července a následující víkend se dělí prázdniny v Německu. To bývá tradičně na silnících velmi plno a kolony narůstají.

Dálniční poplatky jsou přibližně stejně drahé, jako tomu bylo vloni. Cena benzínu však stoupla, zdražily také potraviny. Je potřeba počítat s tím, že je zpoplatněn průjezd některými tunely a také na některých alpských silnicích si připlatíte. Například v Brennerském průsmyku zaplatíte poplatek 9 Eur.

 

Jakou trasu zvolit? Vybrali jsme pro vás tři možnosti

Pokud zvolíte cestu autem do Chorvatska, můžete vybírat z několika tras. Pozor si dejte na změnu ceníku v poplatcích, o kterých se informovala také televize Nova na svých webových stránkách.

Nejkratší trasa je přes České Budějovice, Linec a Graz. Jen pro zajímavost celková délka do Zadaru činí kolem 915 km. Ačkoliv jde o nejkratší trasu, rozhodně není nejrychlejší. Problém je především ten, že v ČR vede mimo dálnice, průjezd je tedy pomalejší. V Rakousku se na dálnici napojíte až kousek od Lince. Navíc vás čeká průjezd mnoha tunely a samozřejmě velké riziko zácpy. Za Lincem budete pokračovat po dálnici A1 a A9 až k hranicím se Slovinskem v Grazu.

Obvyklá trasa (nejdelší), kterou volí nejvíce našinců, je z Prahy přes dálnici D1 na Mikulov, Vídeň a Graz. Tato trasa vede pohodlně po dálnici, proto se jede poměrně dobře. Ovšem pozor, jde o dost jednotvárnou cestu, proto se může snadno stát, že dojde k mikrospánku. Na dálnici je třeba počítat s častými opravami (zejména v létě) a dopravními zácpami. Tato trasa má délku přibližně 962 km.

Takzvaná zlatá střední cesta vede z Prahy přes Jihlavu, Znojmo, Vídeň a Graz. Trasa má délku 929 km, jde tedy o střední trasu, co se délky týče. Ovšem pozor, ačkoliv je kratší, než výše zmíněná trasa, zabere vám více času. Jde především o to, že mezi Jihlavou a Vídní nepojedete po dálnici, ale musíte projet skrze Vídeň.

Klíčovým bodem je město Graz, ve kterém se všechny tři trasy spojují a dále už pojedete pouze po jediné trase, a to po dálnici.

Z města Graz, kde se všechny tři uvedené trasy spojují, už můžete pokračovat po jediné trase, a to po dálnici (viz mapa). Vzhledem k častým kolonám na této závěrečné fázi cesty se ale doporučuje absolvovat tuto část mimo dopravní špičky.

Cesta autem do Chorvatska je asi nejlepším řešením pro rodiny s dětmi. Nejkratší cesta trvá přibližně 9 hodin. Je však třeba počítat s minimem zastávek. Zkuste se inspirovat trasami, které možná nejsou nejkratší, ale mohou vám ušetřit mnoho času a peněz. Největším problémem jsou totiž neustálé kolony a také poněkud vysoké dálniční poplatky.

Pokud zvolíte cestu přes Bosnu, můžete zvolit několik cest. Nejkratší je po silnici E761 přes Donji Barači, Livno a Glamoč. Průjezd Bosnou je velmi zajímavý, protože do této země jezdí jen málokdo na dovolenou.

Pokud chcete jet přes Maďarsko klasickou trasou a vyhnout se dálničním poplatkům, pak vězte, že to nepůjde. Na klasické cestě přes Csornou a Szombathély se totiž tvoří dlouhé stojící kolony. Maďarskem však můžete projet i bez stání v kolonách. Je však třeba občas vyjet z hlavní silnice a projet okresními cestami, které nejsou zrovna nejlépe udržované. Velmi výhodná je trasa od Bratislavy sjet na výjezdu Jarovce do obce Rum, pak přes Rábahidvég směrem na Vasvár. Poté pokračujete po hlavní číslo 74 na Egervár, Nagykaniszu a hranici v Letenye. Tyto krkolomné názvy jsou pro Maďarsko typické. Výhodou této trasy je skutečnost, že ušetříte za maďarské i rakouské dálniční poplatky.

Ovšem pokud dáváte přednost nejfrekventovanější trase přes Graz, Ptuj, Záhřeb a po dálnici na Makarskou, pak nemůžete udělat chybu. Občas se setkáte s uzavírkou některého z tunelu, ale jinak je tento směr poměrně dobrý.

Trasa Praha – Mikulov – Vídeň – Bad Radkesburg – Varaždin a Sisak má obvykle jeden větší zádrhel, kterým je česká dálnice D1 a její pravidelné zúžení. Možná vás překvapí i rozdílné ceny benzínu a dálničních známek. Tak jen pro zajímavost, pumpa značky Agip je tradičně předražená. Benzín zde vyjde na 36,90 a jen o kilometr dřív nakoupíte litr o čtyři koruny levněji. Rakouská dálniční známka zde stojí 310 Kč, jen o půl kilometru dál na rakouské čerpací stanici 240 Kč. Tyto cenové rozdíly jsou opravdu značné.

Ceny benzínu a nafty, které by pro vás mohly být užitečné:

BP Drasenhofen (hranice ČR)
diesel 1,239 € (34,30 Kč)
benzin 1,329 € (36,80 Kč)

OMV Bad Radkesburg (Rakousko)
benzin 1,259 € (34,90 Kč)
diesel 1,175 € (32,60 Kč)

Turmöl Kitsee (Rakousko)
nafta 1,169 € (32,40 Kč)
benzin 1,289 € (35,70 Kč)

Gornja Radgornja* (Slovinsko)
benzin 1,364 € (37,80 Kč)
diesel 1,252 € (34,70 Kč)

INA Varaždin* (Chorvatsko)
benzin 10,29 kn (38 Kč)
diesel 9,53 kn (35,20 Kč)

INA Livno, Tiško Benz Jajce * (Bosna)
diesel, benzin 2,05 BAM (29 Kč)

MOL Lenti (Maďarsko)
benzin 385,9 ft (34,30 Kč)
diesel 379,9 ft (33,80 Kč)

* Ceny víceméně stejné po celé zemi

 

1 € = 27,70 Kč, 1 kuna = 3,70 Kč
1 bosensko-hercegovská marka = 14 Kč
100 forintů = 8,90 Kč

 

Za mýtné v Chorvatsku lze ušetřit. Doporučujeme koupit předplacenou kartu ENC, kterou můžete zakoupit na velkých mýtných branách. Tento přístroj funguje několik let, kredit s mýtným vyjde levněji o 22 % a lze jej snadno dobíjet z domova kartou.

Směnárny se nejvíce vyplatí v Česku, kde si směníte peníze přímo na měnu dané země, do které jedete. Některé banky poskytují dokonce i bosenské marky. Kurz je o něco lepší, než při placení kartou. Ani tato varianta není špatná. Nejméně výhodné je zajít do směnárny v dané zemi.

 

Ubytování v Chorvatsku

Před cestou do Chorvatska je důležité zjistit si základní informace. Mezi ty nejdůležitější patří ubytování. Ačkoliv na Jadran míří Češi rok co rok už mnoho sezón, jadranská letoviska se mění prakticky k nepoznání. Vyrůstají zde nové luxusní hotely, které jsou na skvělé úrovni. Staré hotelové komplexy procházejí opravami a modernizací, aby dokázaly turistům poskytnout maximální pohodlí. Ještě před deseti lety byste v Chorvatsku hledali pětihvězdičkový hotel jen stěží, dnes to takový problém není. V současné době je na pobřeží Chorvatska přibližně 20 velmi luxusních hotelů a staví se další.

Jaké jsou možnosti?

V Chorvatsku máte hned několik možností ubytování. Mezi těmi nejoblíbenějšími se drží apartmány, které vycházejí cenově nejvýhodněji a zároveň poskytují turistům určitý standard. Kromě apartmánů jsou to také vilky, které jsou situované přímo u pláže nebo v menších uličkách a mají své neopakovatelné kouzlo. Apartmány i vilky však obvykle představují vlastní stravování.

Jako další možnost se nabízí studia, což jsou vlastně garsonky, které se skládají z jedné obytné místnosti, ve které jsou lůžka na spaní i kuchyňka. Mívají vlastní sanitární zařízení a nebývají drahá.

Pokud toužíte po větším komfortu, pak zvolte hotel. Ubytování v hotelu je nejčastěji formou polopenze, případně plné penze. All inclusive (tedy vše v ceně) nabízí zatím jen velmi málo hotelů.

Naopak mladí lidé, ale i rodiny s dětmi, kteří chtějí ušetřit, volí kempy a stanová městečka. Jde o skromné ubytování, které má své kouzlo.

 

Počasí v Chorvatsku

Podnebí v Chorvatsku je velmi příznivé, mírné. Zimy jsou zde krátké s relativně příjemnými teplotami, naopak léto je dlouhé a teplé. Zajímavostí je, že podzim je zde o hodně teplejší, než jaro. Teploty a především povětrností vlivy hodně ovlivňuje moře a také záleží na tom, zda se nacházíte na severu nebo na jihu země.

Průměrná teplota vzduchu v sezóně bývá kolem 27 °C. V červnu je ještě lehce pod 30 °C, v červenci a v srpnu se teploty ještě o pár stupňů zvedají. V září se začíná pomalu ochlazovat, i když stále na velmi příjemných 26 °C. Sezóna obvykle končí na konci září, kdy se počasí pomalu kazí a začíná se dříve stmívat.

Zimy jsou chladnější, ale jen málokdy natolik, aby se objevil sníh nebo mráz. Obvykle se teploty pohybují od 10 do 5 °C. Nechladněji bývá v lednu, poté se začíná pomalu oteplovat. Tyto informace uvádí in-počasí.cz

Slunce v létě svítí dlouho. Jen považte, na severu Chorvatska dosahuje délka slunečního svitu v průměru 8 – 12 hodin, ve střední části je to o maličko více a na jihu 10 – 12 hodin. Prakticky až do večerních hodin svítí sluníčko, což se u nás stává jen málokdy.

Srážek není tolik, průměrný roční srážkový úhrn se pohybuje kolem 600 mm až 2850 mm. Nejvíce prší v zimě a na jaře, naopak nejméně v letních měsících, kdy je déšť spíše vzácnost. Častěji prší na pevnině, na ostrovech naopak méně.

 

Teplota moře

Teplota moře se mění v závislosti na ročním období. Nejteplejší je moře v letních měsících, kdy se průměrné teploty šplhají až k 25 °C. V zimě je moře chladnější, ale teploty obvykle nebývají nižší než 12 °C.

 

Užitečné odkazy

Zajímají vás důležité adresy a telefonní čísla, která by vám mohla být užitečná před cestou do Chorvatska? Velvyslanectví ČR v Chorvatsku najdete na této adres: Veleposlanstvo Češke Republike, Savska cesta 41/VIII, 10 000 Zagrab. Úřední hodiny jsou od po – pá 7:45 – 16:15.

Velvyslanectví republiky Chorvatsko se nachází: V průhledu 9, 162 00 Praha 6. Úřední hodiny jsou po – pá 8 – 16 hodin. Konzulární oddělení po – pá 8:30 – 12 hod.

Pošty jsou ve větších městech otevřeny od 7 – 19 hod, v menších poté pouze do 14 hod. Chorvatskou měnou jsou kuny. 1 kuna je v přepočtu přibližně 3,50 Kč.

Chorvatské turistické sdružení – webové stránky www.chorvatsko.hr.

Důležitá telefonní čísla (zdroj http://www.chorvatsko.cz/obec/praktic.html).

 

Důležitá telefonní čísla v Chorvatsku

Tísňové a informační linky

chorvatsky

číslo

Jednotné evropské číslo tísňového volání
(MZV ČR doporučuje volat v jakékoliv nouzové situaci)

Jedinstveni broj za sve hitne situacije - Centar 112

112

Policie

Policija

192

Hasiči

Vatrogasci

193

Záchranná služba

Hitna pomoć

194

Pomoc motoristům na cestě
  (Chorvatský autoklub - HAK)

Pomoć na cesti (Hrvatski autoklub - HAK, www.hak.hr)

1987

Turistické informace
(Chorvatští andělé)

Turističke informacije
(Hrvatski andjeli)

062 999 999

Informace o telefonních číslech

Informacije o telefonskim brojevima

11888

Informace o telefonních číslech v zahraničí

Informacije o medjunarodnim telefonskim brojevima

11802

Všeobecné informace

Opće informacije

18981

Předpověď počasí a stav na silnicích

Vremenska prognoza i stanje na cestama

060 520520

Dopravní informace

Informacije o stanju u prometu

062 777 777

 

Důležité upozornění, Chorvatsko se připojilo k dalším evropským zemím, které se rozhodly omezit kouření ve veřejných prostorách. Toto omezení platí v Chorvatsku již od roku 2008 (pouze na veřejnosti), o rok později pak také v restauracích, vinárnách a kavárnách. Pokuta za toto porušení činí 1 000 kun.

Zpět