Lyžování v Rakousku

Rakousko a lyžování k sobě neodmyslitelně patří a rakouské Alpy jsou nepochybně mezinárodním pojmem. Najdete zde skvěle upravené sjezdovky, kvalitně vybavená střediska i výborný servis za odpovídající ceny. Pro Čechy je navíc Rakousko velmi dostupné i vzdáleností, takže stačí jen vybrat ideální destinaci a vyrazit. Inspirací vám může být následující výčet desítky top rakouských destinací pro lyžování.

Ischgl Silvretta Arena: Nirvána mladých lyžařů (a nejen těch)

Ischgl a jeho lyžařský areál Silvretta Arena je skutečným rájem pro ty, kteří rádi spojují zábavu na sjezdovce s večerní zábavou v baru či klubu. V kombinaci se švýcarskou bezcelní zónou Samnaun nabízí areál přes 230 kilometrů špičkově upravených sjezdovek a více než čtyřicet luxusních lanovek. Sjezdovky jsou přitom příjemně široké a díky vysokohorské poloze nabízejí velkolepé lyžování po celou sezónu, od konce listopadu do začátku května. Zdejší nejdelší sjezdovka měří celých jedenáct kilometrů a jmenuje se Eleven. Největší výzvou je ale svah Pardatschgrad s neuvěřitelným převýšením 1200 metrů při délce 1,6 kilometru. Co se týče sjezdového lyžování, na rakouské straně si přijdou na své spíše milovníci sportovní jízdy, zatímco švýcarská je poklidnější.

Lanovky v celém areálu jsou maximálně moderní, většinou kryté. Logické rozmístění a propojenost je navíc na takové úrovni, že zdatnější lyžař zvládne během jediného dne projet opravdu celý areál.

Mimo sjezdovky nabízí Silvretta Arena také obrovský prostor pro freeride, 2 snowparky, několik zábavních parků, desetikilometrovou sáňkařskou dráhu a 48 kilometrů běžeckých tratí.

Radovánky na sněhu ale nejsou zdaleka tím jediným, co do obce Ischgl láká. V rámci servisu zaujmou útulné chaty a moderní gastronomická zařízení přímo na sjezdovkách nebo také špičkový aquapark Silvretta Center s plejádou wellness a zábavních atrakcí.

Pověstný je ale především zdejší bujarý večerní a noční život, který skutečně nemá obdoby. Zdejší koncerty Top of the Mountains nabízejí vystoupení světových hudebních hvězd a zábava v barech zde žije od brzkého odpoledne až do časných ranních hodin. Nudit se tedy nebudou dokonce ani ti, kterým lyžování mnoho neříká. Z hvězd hudebního nebe jste zde v minulosti mohli narazit třeba na Boba Dylana, Eltona Johna, Mariah Carey, Roda Stewarta, Jon Bon Joviho, Pink, Anastaciu, Beyoncé, Rihannu, Kylie Minogue, Katy Perry či Aliciu Keys.

Hlavní výhody:

 • nejdivočejší après ski zábava
 • moderní propojená síť lanovek
 • jistota sněhu po celou sezónu

Kitzbühel: Ráj milovníků náročných sjezdovek

Patříte-li mezi milovníky náročnějšího lyžování, pak si v Rakousku nenechte ujít středisko Kitzbühel. Právě zde najdete jednu z nejtěžších a nejnebezpečnějších sjezdovek na světě, a to sjezdovku Streif na svahu Hahnenkamm, která je proslulá maximálním sklonem 85 procent v místě zvaném "past na myši" (Mausefalle). Celkem je zde ale hned 13 černých sjezdovek o délce 24 kilometrů, takže plejáda je pestrá.

Bez potíží s sebou ale do Kitzbühelu můžete vzít i méně zdatné lyžaře, neboť celý areál nabízí šest desítek sjezdovek různé náročnosti, s celkovou délkou 170 kilometrů. Milovníci nočního lyžování pak mají na výběr hned ze čtyř sjezdovek s touto nabídkou.

Pohodlný přesun na svahy zajišťuje více než pět desítek lanovek a vleků, přičemž cvičné vleky v údolí jsou dokonce zdarma. Za pozornost stojí především okázalá lanovka 3S-Umlaufbahn, jejíž trasa se klene nad 2,5 kilometru širokým a 400 metrů hlubokým údolím Saukasergraben.

Snowboardisté si přijdou na své na překážkách v Hanglalm-Parku nebo v oblíbeném snowparku na Kitzbüheler Horn. Jako bonus pro náročnější nabízí areál také více než 200 kilometrů čtverečních off-piste terénů v rámci Kitzbühelského Backcountry a 32 kilometrů značených tras pro freeride v prašanu. Nechybí pak samozřejmě ani zázemí pro běžkaře, a to konkrétně 60 kilometrů upravených tras.

Kitzbühel je místem konání světového poháru a celebrity se zde sjíždějí během celé sezony, takže VIP servis poznáte v každém ohledu. Od upravených sjezdovek, přes moderní vleky, až po bohatou après ski nabídku, kvalitní restaurace i hotely.

Hlavní výhody:

 • tratě nejvyšší náročnosti
 • skvělé podmínky pro freeride i off-piste
 • top kvalita tratí, lanovek i služeb

Saalbach Hinterglemm Leogang: Báječné lyžování pro začátečníky i rodiny

Lyžařský areál Saalbach Hinterglemm Leogang patří mezi jednu z lokalit světového poháru a najdete jej na obou svazích údolí mezi městečky Saalbach a Hinterglemm, kde nabízí své špičkové služby všem zájemcům. K oblasti navíc náleží i středisko Leogang, které je se Saalbachem i Hinterglemmem lanovkami plně propojeno.

Celkem je zde pro lyžaře k dispozici 200 kilometrů špičkově upravených sjezdovek, které potěší i méně zkušené jezdce. Převážná většina sjezdovek je totiž modrých a červených. Servis pro začátečníky pak doplňuje devět lyžařských škol s více než dvěma stovkami instruktorů, díky čemuž se Saalbach Hinterglemm Leogang stává skutečně vyhledávanou destinací pro rodinné předvánoční lyžování nebo lyžařské kurzy. Zkušenější jezdci mohou vyzkoušet některou z černých sjezdovek nebo i samotnou trať světového poháru. Pokud jde o zábavu na sjezdovkách, zaujme například možnost pořízení videa či fotografií z jízdy nebo měřený slalom.

Nabídku sjezdovek pro lyžaře ve velkém stylu doplňuje pětice snowparků pro vyznavače freestylu a také zábavní parky pro rodiny s dětmi. Dalšími zajímavými bonusy jsou pak ledová plocha pro bruslaře, sáňkařské dráhy, možnosti výletů na sněžnicích, projížďky na sněžných skútrech a rolbách nebo lukostřelba.

Co se týče ubytování, příjemné je množství hotelů umístěných přímo na svahu, které umožňují vyrazit na lyžích rovnou ze dveří ubytovacího zařízení. K dispozici je zde asi čtyřicítka horských chat, které navíc lákají i zajímavými a cenově příznivými gastronomickými specialitami lokálního rázu.

Hlavní výhody:

 • široká nabídka doplňkových aktivit
 • množství sjezdovek pro méně zdatné
 • možnost ubytování přímo u sjezdovek

Serfaus-Fiss-Ladis: Ideální cíl pro lyžování s dětmi

Serfaus, Fiss, Ladis. Tato tři slova velmi pravděpodobně padnou kdykoliv, kdy bude řeč nejen o nejlepších lyžařských střediscích v Rakousku, ale i o nejlepším lyžování v Alpách obecně. Tato trojice navzájem lanovkami propojených vesniček totiž nabízí mimořádně kvalitní i komplexní služby, jaké budete jinde jen těžko hledat.

Středisko na svých více než dvou stovkách kilometrů sjezdovek nabízí tratě všech náročností a navrch přihazuje ještě 16 kilometrů volných terénů. A pokud by vám náhodou ani toto všechno nestačilo, na jediný skipas můžete využít i sjezdovek v okolních střediscích Kaunertaler Gletscher, Fendels, Nauders a Venetregion, díky čemuž získáte možnost vyzkoušet celkem 150 sjezdových tratí s celkovou délkou 340 kilometrů.

Pro běžkaře jsou v Serfaus-Fiss-Ladis připraveny trasy v délce necelých 120 kilometrů a ochuzeni nezůstanou ani snowboardisté, pro které je k dispozici Fun Arena s halfpipe či boardercrossem. Vyznavači adrenalinu se pak mohou vyřádit na obří houpačce Skyswing, která umožňuje ochutnat stav beztíže, nebo lanovkách Fisser Flieger a Serfauser Sauser, ve kterých se ve výšce 50 metrů nad zemí budete řítit osmdesátikilometrovou rychlostí vpřed.

Vůbec nejvíce se ale v Serfaus-Fiss-Ladis zabaví děti, pro které středisko nabízí bezkonkurenčně nejlepší podmínky i atrakce. Berta's Kinderland ve Fissu, stejně jako Kinderschneealm a Murmli-Park v Serfausu patří mezi vyhlášené dětské parky, bez kterých si tisíce rodičů i dětí nedovedou představit zimní dovolenou.

Jako zajímavé zpestření dovolené zde můžete navíc vyzkoušet i tandemový paragliding, curling nebo oblíbené noční lyžování i sáňkování.

Hlavní výhody:

 • množství upravovaných sjezdovek
 • nadstandardní podmínky i atrakce pro děti
 • areály pro snowboarding, freeride i zábavné zimní sporty

Silvretta Montafon: Zajímavý cíl pro jednodenní lyžování v Rakousku

S celkovým součtem 155 kilometrů sjezdových tras je Silvretta Montafon největším lyžařským areálem v údolí Montafon, který vznikl propojením původních areálů Nova a Hochjoch. Zdejší nová kabinová lanovka navíc celý areál logicky a funkčně propojila, čímž vznikl komplex jako stvořený pro jednodenní pestré lyžařské vyžití.

Polovina ze zdejších pětasedmdesáti sjezdovek je modrých, pouhých sedm procent pak černých. Nejdelší je sjezdovka desetikilometrová, která nabízí opravdu příjemný lyžařský zážitek. Světovým unikátem a hlavním lákadlem tohoto areálu je ale půlkilometrový tunel, který najdete na trati vedoucí z Hochjochu směrem do údolního městečka Schruns. Tento tunel je nejdelším tunelem pro lyžaře na světě, proto pokud do Montafonu zamíříte, nenechte si jej ujít.

Areál ale samozřejmě neopomíjí ani milovníky freeride, pro které jsou k dispozici rozlehlé svahy s hlubokým prašanem, a také snowboardisty, kteří mají na výběr ze dvou snowparků. Jedním z nich je přitom i vyhlášený moderně zařízený NovaPark, který nabízí atrakce typu rail, box, halfpipe, wallride, rainbowbox a corner.

Pro zájemce o doplňkové služby pak může být lákavá například možnost exkluzivního ranního lyžování spojeného se snídaní v horské restauraci, které je specialitou tohoto areálu. Pro zábavu pak skvěle poslouží třeba sáňkařská dráha Garfrescha nebo možnost procházek upravených tras na sněžnicích.

Hlavní výhody:

 • unikátní možnost lyžování tunelem
 • efektivně propojená síť lanovek
 • špičkový snowpark

Ski Amade: Nekonečné možnosti lyžování s jediným skipasem

Pokud hledáte areál, který vám v rámci lyžování v Rakousku se skipasem nabídne maximální efektivitu, Ski Amade vás určitě potěší. Na jediný skipas tady totiž můžete lyžovat hned v pěti regionech - Gastein, Grossarl, Hochkönig, Salzburger Sportwelt a Schladming Dachstein, které dohromady sdružují 25 lyžařských středisek s kolosálním počtem 760 kilometrů sjezdovek. Všechny přitom můžete využívat bez omezení již při koupi 1,5denního skipasu ve kterékoliv z oblastí.

Co se týče náročnosti, 145 sjezdovek je zde modrých, 181 sjezdovek je červených a 30 sjezdovek je černých. Všechny ale mají společnou maximální kvalitu údržby, o kterou se zde stará 120 rolb a 170 zaměstnanců. K přepravě je pak připraveno rovněž neskutečných 270 moderních vleků a lanovek všech typů, včetně vyhřívaných. Kromě sjezdovek pak nechybí ve Ski Amade ani dvě desítky snowparků nejrůznějšího typu, stejně jako i čtené trasy pro freeride mimo sjezdovku.

Přestože Ski Amade dosahuje neskutečných kvalit a špičkové úrovně, potěší vás možná také cenově. V nabídce je totiž hned několik cenově výhodných balíčků – například Sixty Plus pro seniory, Learn2Skiu pro začátečníky nebo čtyřdenní zvýhodněné pobyty či velikonoční nabídky pro rodiny. Standardní cena za šestidenní skipas pro dospělého je ve výši 230 eur, což lze (navíc s ohledem na šíři nabídky) označit bez obav za vysoce levné lyžování v Rakousku.

Ve Ski Amade je ale kromě samotného lyžování a radovánek na sněhu kladen velký důraz i na špičkový servis v oblasti ubytování a gastronomie. Doslova pověstné jsou zdejší domácí speciality i lahodná vína. Z regionálních dobrot můžete zkusit třeba selskou pánev či originální císařský trhanec s švestkovým kompotem. Zárukou kvality bude návštěva jedné z dvaceti zdejších certifikovaných chat, které nabízejí pod názvem „Trilogie požitků Ski Amade“ regionální pochoutky i rakouská vína garantované kvality.

Hlavní výhody

 • neskutečných 760 kilometrů sjezdovek
 • top servis na sjezdovkách i v pohostinství
 • jediný cenově dostupný skipas pro všechny sjezdovky

Ski Arlberg: Lyžování v luxusu

Ski Arlberg je jednoznačným synonymem luxusu v oblasti lyžování. A to pro špičkové vybavení, podmínky i služby na světové úrovni. Ale také pro svou pověst a oblíbenost u celebrit, na které zde narazíte velmi často. Možná i proto, že zdejší umělá regulace maximálního počtu lůžek zaručuje nepřeplněnost areálu a jistou exkluzivitu bez čekání na sjezdovkách nebo u baru.

Areál sdružuje střediska St. Anton, St. Christoph, Stuben, Lech-Oberlech, Zürs, Klösterle/Sonnenkopf, Warth-Schröcken a Pettneu, která dohromady dávají možnosti lyžování na více než 350 kilometrech dokonale připravovaných sjezdových tratí všech náročností, a to samozřejmě s jediným skipasem. Mezi vyhledávané sjezdy patří především desetikilometrová trasa vedoucí z vrcholu Vallugagratu takřka do centra St. Antonu, a to s převýšením 1347 metrů. Soutěživé typy pak mohou poměřit své síly v paralelním slalomu nebo na dráze s možností měření rychlosti sjezdu.

K přepravě zde slouží téměř stovka lanovek i vleků nejmodernějšího typu, včetně jedné zajímavosti - technicky unikátní kabinkové lanovky Galzigbahn s průhlednou skleněnou budovou. V celém středisku pak najdete více než 3 tisíce vytápěných míst na celkem pěti sedačkových lanovkách.

Pro milovníky adrenalinové jízdy nabízí areál navíc přes 55 kilometrů tras pro freeride, snowboardistům jsou k dispozici dva snowparky v Lechu i na Rendlu nad St. Antonem. A ochuzeni samozřejmě nezůstanou ani běžkaři, pro které je zde připraveno na 55 kilometrů tras.

Ve Ski Arlberg se ale dosyta pobavíte i mimo sjezdovky. Z doprovodných aktivit zaujme například sáňkařská dráha, unikátní zimní lezecká stěna v nadmořské výšce 2700 metrů, wellness komplex, multifunkčním sportovním centrum a samozřejmě i široký výběr restaurací, diskoték a bujarých après-ski barů.

Hlavní výhody:

 • lyžařské podmínky světové úrovně
 • exkluzivita díky omezenému počtu návštěvníků
 • pestré možnosti doprovodných aktivit

Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau: Malebné lyžování se zábavou

Poměrně nedávné spojení lyžařských středisek Alpbachtal a Wildschönau dalo vzniknout modernímu skiareálu Ski Juwel, který nabízí 93 km sjezdových tratí s převahou sjezdovek pro méně a středně náročné lyžaře či rodiny s dětmi. Na své si ale jistě přijdou i zkušenější a náročnější jezdci, na které zde čeká obtížnější sjezdovka FIS Hornboden-Mittelstation s délkou 1 kilometr a převýšením 450 metrů, nebo také více než šestikilometrová sjezdovka Wildschönau vedoucí z vrcholu Schatzberg a převýšením přes 1000 metrů. Nechybí ale ani možnost jízdy v hlubokém prašanu u funparku Wiedersberger Horn v Alpbachtalu nebo možnost projížděk po značených neupravovaných lyžařských cestách v celkové délce osm kilometrů.

A když je řeč o funparku Wiedersberger Horn, ten rozhodně stojí za povšimnutí – mimo jiné pro nabídku mnohých atrakcí jako je skicross, halfpipe, jumpy a slidy. Nabídku vyžití pro milovníky adrenalinu pak doplňuje také Race n´Boarder Arena v Niederau nebo Funpark ve skiareálu Schatzberg.

Běžkařům areál standardně nabízí upravené trasy Seenloipe, Bergfeldloipe a dalších 50 kilometrů upravených běžeckých tratí ve Wildschönau. Trasy v Seenloipe a Bergfeldoipe jsou navíc třikrát v týdnu i rozzářeny umělým osvětlením, což je skvělá příležitost pro nevšední zážitky.

Pro nejmenší návštěvníky areál nabízí zábavu v Juppi Kid’s Clubu u turistické centrály v Reithu im Alpbachtal nebo také v dětském ráji v zábavním parku Bobo ve Wildschönau. Rozptýlení pro dospělé pak zajistí třeba sáňkování, bruslení, vyjížďky na saních tažených koňským spřežením, tenis v kryté hale, squash, paragliding nebo koupání v bazénu s tobogánem a vodopádem s panoramatickým výhledem na Alpbachtal.

Pokud jde o dopravu, Ski Juwel vysoce dbá na ochranu životního prostředí, a tak ze svých zdrojů financuje veškerou dopravu skibusy. V celém Alpbachtalu a mezi Niederau a Auffachem můžete tedy cestovat skibusem zdarma. Při cestách zdejšími uličkami si pak navíc budete moci vychutnávat i krásy zdejší architektury, která je tradiční a velmi malebná. Důkazem je i vyhlášení Alpbachu nejkrásnějším městečkem Tyrolska v roce 1983.

Hlavní výhody:

 • skibusy zdarma
 • malebné prostředí
 • bohatá nabídka doplňkové zábavy

Sölden: Nejlepší lyžování v Rakousku mimo hlavní sezonu

Pokud v Rakousku pátráte po skvělém lyžování ve vysokých nadmořských výškách, pak je tu pro vás právě středisko Sölden. Zdejší vrcholy dosahují výšek přes 3300 metrů nad mořem a od října do května zde strach o sníh mít nemusíte. Zatímco tedy jiné areály dost možná již danou zimní sezonu ukončují, zde jsou provozovatelé stále v plném pracovním nasazení. Kvalita sjezdovek i podmínky jsou přitom na výborné úrovni, což mimo jiné dokazuje i fakt, že je Sölden také tradičním místem konání světového poháru v lyžování.

Zdejší areál nabízí 150 kilometrů upravených sjezdovek uzpůsobených hojně pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Najdete zde ale také téměř tři desítky sjezdovek černých a také dvoukilometrovou sjezdovku pro jízdu v hlubokém sněhu. Pro snowboardisty nechybí několik snowparků včetně jednoho speciálního pro děti, pro běžkaře jde zase připraveno 140 kilometrů upravených tras. Pokud jde o vleky a lanovky, čeká jich na vás rovných 33.

Zajímavostí a zábavnou atrakcí je zdejší slalomová trasa s možností měření, kdy si můžete nejen změřit vlastní výkon, ale i vyzkoušet pocity skutečných jezdců – od chvíle odpočtu startu, přes průjezd bránou a jízdu, až po finální aplaus z reproduktorů. Pro zájemce nechybí ani možnost nočního lyžování.

Radovánky na sněhu tvoří ale jen část toho, co Sölden nabízí. Areál totiž vychází ve velkém vstříc milovníkům après-ski, tedy večerní společensko-kulturní zábavy. Zdejší podniky jsou otevřeny běžně do tří hodin ráno a nechybí zde kulturní program typu koncertů či večírků. Přes den pak můžete vyrazit také do zdejšího koupaliště a wellness centra Freizeit Arena.

Hlavní výhody:

 • jistota sněhu od října do května
 • množství tras pro běžkaře
 • kvalita služeb včetně après-ski

Zillertal Arena: Všestranně báječné lyžování

Hledáte-li mezi rakouskými lyžařskými středisky sázku na jistou spokojenost, největší šanci máte bezpochyby v tyrolském středisku Zillertal Arena. Toto středisko pod sebou sdružuje pět menších regionů, a to konkrétně Wald-Königsleiten, Krimml, Gerlos, Gerlosstein a Zell am Ziller. Všechna přitom můžete využívat na jediný skipas, což vám dává unikátní možnost výběru z desítek sjezdovek, které dohromady poskytují téměř sto padesát kilometrů sjezdových tratí. Konkrétně je to 11 kilometrů černých, 89 kilometrů červených a 43 kilometrů modrých sjezdovek. Pro běžkaře je pak připraveno na 200 kilometrů upravených běžeckých tratí.

Po organizační stránce Zillertal Arena potěší dobrou propojeností jednotlivých středisek, kdy jsou k dispozici téměř výhradně nová přepravní zařízení s obrovskou kapacitou.

Co se týče možností a služeb, na své si přijde široká škála návštěvníků s často náročnějšími požadavky. Freeridery láká jízda v hlubokém sněhu podél kryté čtyřsedačky Krimml X-Press nad Gerlosem, snowboardistům zase bere dech jedinečný park v Gerlosu zvaný Boarder Town. Tento park oceněný Tyrolskou pečetí kvality patří bezesporu mezi rakouskou špičku a jeho součástí je mimo jiné i gigantická stometrová halfpipe s šířkou 14 metrů a výškou 3 metry. Výtečný je také funpark v Krimmlu, několik menších parků pro začínající snowboardisty nebo Action-Park Kreuzwiese v Zell am Ziller.

Bez povšimnutí ale nezůstávají ani rodiny s dětmi nebo lyžařští začátečníci. V Zillertal Areně najdete celou desítku lyžařských i snowboardových škol. A pokud vás náhodou začne lyžování či snowboarding nudit, můžete si vyzkoušet čtyři kluziště, dvě tenisová a squashová centra, nebo vyhlášenou tobogánovou dráhu Arena Coaster, která se nachází přímo u hlavní lanovky v městečku Zell am Ziller.

Hlavní výhody:

 • téměř 150 km sjezdovek a 200 km běžeckých tratí
 • komplexní služby a podmínky na nejlepší úrovni
 • podmínky pro freeridery a snowboardisty
Zpět na seznam příspěvků