V létě sem jezdíme kvůli moři, v zimě zase kvůli lyžování. O které zemi je řeč? Samozřejmě o Itálii, jejíž Alpy jsou vyhledávaným cílem všech milovníků zimních sportů. Lyžování v Itálii si totiž užijete nejen díky špičkovým podmínkám pro zimní sporty, ale také díky aprés-ski, výborné italské kuchyni či vínu. Kvalitní lyžování je zde k mání od listopadu do dubna, což nám dává široké možnosti ohledně termínu. Pak už stačí jen vybrat tu správnou destinaci. Desítku nejoblíbenějších najdete na následujících řádcích.

 

Aprica: Ideální cíl pro rodiny s dětmi

Středisko Aprica v italské Lombardii vyniká propojeností areálu na lyžích a širokou rozmanitostí sjezdovek, mezi kterými si najdou „tu pravou“ jak profesionálové, tak i rodiny pro lyžování s dětmi. V neposlední řadě je to pak také cena, která dělá z tohoto střediska jedno z nejatraktivnějších pro lyžování v Itálii. Jednodenní skipas pro dospělého vyjde na 37 Euro, šestidenní pak na 188 Euro.

V areálu najdete velký podíl nejnáročnějších černých tratí, které jsou navíc mimořádně kvalitní, což ocení i skuteční lyžařští gurmáni. Nechybí ale ani prostor pro úplné laiky, včetně několika „pojízdných koberců“ pro nejmenší. Celková délka sjezdových tratí je 46 kilometrů, běžeckých pak 14 kilometrů. Pro přepravu na sjezdovky nabízí Aprica dvacítku vlaků a lanovek.

Středisko vás také může příjemně potěšit i v případě, že nejste fanouškem lyžování. Najdete zde totiž i podmínky pro snowboarding, skialpinismus, běžkování, nebo i bruslení či plavání. Pro opravdovou zábavu pak můžete využít možnosti zapůjčení sněžného skútru nebo nočního lyžování.

Hlavní výhody střediska Aprica

 • Množství černých sjezdovek ve špičkové kvalitě
 • Nízké ceny skipasů
 • Rozmanitost sjezdovek a propojenost areálu

 

Bormio: Sen milovníků lyžování i aprés-ski

Bormio, které najdete v regionu Alta Valtellina, je mezi italskými lyžařskými středisky velice známé jednak díky mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, které zde probíhá, a jednak i díky termálním lázním, malebné místní architektuře, historickým památkám či proslulé obchodní pěší zóně. Tyto elementy dávají každému zájemci o lyžování v Itálii záruku kvalitních podmínek pro sport, pestrého vyžití mimo lyžování i příjemného kulturního zážitku.

Areál Bormio nabízí více než padesátku kilometrů sjezdových tratí, přičemž tři čtvrtiny tvoří trasy červené. Sjezdařskou lahůdkou je trasa z vrcholu Cima Bianca až do údolí, k branám Bormia, která nabízí desetikilometrovou jízdu rozmanitým terénem. K přepravě je zde k dispozici jedenáct lanovek a vleků. Komu navíc možnosti samotného areálu nestačí, ten může využít lanovku Alta Valtellina, která propojuje Bormio se středisky Livigno, San Colombano či Santa Caterina, což je další areál jako stvořený pro zkušené profesionály.

Hlavní výhody střediska Bormio

 • Aprés-ski zahrnující bary, nákupy i termální lázně
 • Desetikilometrová trať pro milovníky dlouhých sjezdů
 • Propojení lanovkou s dalšími areály v Alta Valtellina

 

Civetta: To pravé pro milovníky snowboardingu

Když se řekne lyžování v Dolomitech, Civetta přijde ostříleným milovníkům zimních sportů na mysl jako jedna z prvních. Není divu. Tento areál vyniká hned v několika směrech. Především je toto lyžařské středisko co do vzájemné propojenosti sjezdových tratí vůbec největší v celém rozsáhlém regionu Veneto (Benátsko). Areál mile potěší rozmanitostí sjezdovek, jejich délkou i převýšením, stejně jako stoprocentním umělým zasněžováním. Celková délka tratí je 80 kilometrů, přičemž polovinu tvoří tratě červené a zhruba 30 kilometrů je tras modrých. Lyžaři ale nejsou zdaleka jediní, kdo může na středisko pět chvalozpěvy. Mimořádné podmínky jsou zde také pro snowboardisty, kteří mají mimo jiné k dispozici stále vylepšovaný a skutečně špičkový snowpark nad Alleghe i velmi kvalitní osvětlený funpark na sjezdovce Cristelin v Zoldu. Pro milovníky netradičního adrenalinu je zde pak i možnost tandemového paraglidingu, pro běžkaře čtyřicet kilometrů tras.

Co navíc potěší každého lyžaře i snowboardistu, je fakt, že s frontami se zde téměř nesetkáte. Zdejších čtyřiadvacet lanovek a vlaků přepraví 37800 osob za hodinu, což plně pokrývá potřeby areálu.

Hlavní výhody střediska Civetta

 • Skvělé podmínky pro snowboarding
 • Výborná propojenost i rozmanitost tratí
 • Minimum front a čekání

 

Kronplatz: Synonymum lyžařského luxusu a kvality

Kronplatz nepochybně představuje špičku mezi lyžařskými areály, a to jak ohledně kvality, tak i oblíbenosti pro lyžování v Dolomitech. Zdejší sjezdovky jsou široké, špičkově upravené a opečovávané supervýkonným zasněžováním. V celém areálu pak najdete jen to nejmodernější vybavení včetně lanovek a vleků, kterých najdete v areálu více než 30.

Areál nabízí celkem 116 km sjezdovek různé náročnosti, přičemž lahůdkou pro náročné je dvojice černých sjezdovek Sylvester a Hernegg. Kronplatz ale myslí hojně i na děti, pro které je zde přímo na vrcholu dětský park, řada cvičných tratí a dokonce i vlastní salonek v restauraci na vrcholu Kronplatzu.

V rámci aprés-ski nabízí Kronplatz aquapark, historické památky, bary a restaurace, nebo také hudební slavnost Locknfescht.

Hlavní výhody střediska Kronplatz

 • Špičkové podmínky pro profesionály i děti
 • Maximální jistota sněhu a kvalitních podmínek
 • Aprés-ski vyžití

 

Livigno: Ráj moderních lyžařů i milovníků nákupů

Středisko Livigno patří díky skvělým sněhovým podmínkám, čistému vzduchu a modernímu vybavení mezi celoevropsky vyhledávané areály, které navíc neusínají na vavřínech a každoročně těší návštěvníky novými investicemi. Aktuálně nabízí Livigno více než stovku kilometrů sjezdových tratí, snowpark s U-rampou a více než třicet lanovek a vleků, které přepraví 47300 osob za hodinu. Livigno je situováno na hranici Itálie a Švýcarska a poutavý je už příjezd do tohoto střediska, který je možný pouze desetikilometrovým tunelem ze Švýcarska.

Faktem je, že hotelové kapacity Livigna jsou omezené, na druhou stranu zde ale máte jistotu, že vám vrásky na čele nebudou přidělávat dlouhé fronty pod sjezdovkami. Vzhledem k faktu, že se Livigno nachází v bezcelní zóně, je navíc i skvělým místem pro všechny milovníky nákupů. Alkohol, pohonné hmoty, cigarety nebo značkové oblečení zde nakoupíte výhodněji než kdekoliv jinde.

Hlavní výhody střediska Livigno

 • Moderně vybavený areál
 • Malé fronty u lanovek
 • Bezcelní zóna umožňuje levné nákupy

 

Monte Bondone

Monte Bondone je svými rozměry spíše drobečkem, přesto dokáže vykouzlit úsměv na tváři nejednoho náročného lyžaře. Délka zdejších sjezdových tratí je 22 kilometrů a areál disponuje pouze čtyřmi lanovkami, přesto se sem návštěvníci rádi vracejí. Možná i proto, že zdejší čtyři lanovky obslouží 6100 osob za hodinu, takže fronty tady určitě nenajdete. Dalšími plusy jsou pak moderní servis, mimořádně kvalitní údržba tratí, rozmanitost terénů i nízká cena. Nadstandardní podmínky zde pak najdou zejména snowboardisté, pro které je zde k dispozici halfpipe olympijských rozměrů, boadercross a jiné lahůdky. Pro děti je tady dětský park i bohatý program.

Hlavní výhody střediska Monte Bondone

 • Maximálně moderní servis i údržba tratí
 • Nízká cena
 • Žádné fronty

 

Paganella: Ideální lyžování v Itálii pro rodiny s dětmi

Paganella je rodinný lyžařský areál, do kterého se můžete dostat z vesniček Fai či Andalo. Jedná se o areál velmi progresivní, a tak v něm rok co rok najdete něco nového. Aktuálně k přepravě do areálu i pohybu v něm slouží 14 lanovek s úctyhodnou kapacitou 24 000 osob za hodinu. Pro lyžování je zde připraveno skromnějších 35 kilometrů sjezdovek, které jsou však maximálně kvalitní a většinově rozprostřeny mezi velmi příjemné dlouhé červené a modré sjezdovky. Vzhledem k tomu, že jde o rodinný areál, nechybí zde ani dětské parky s koberci. To ale neznamená, že by šlo o areál nižší kvality. Naopak, pravidelně sem jezdí trénovat například i norská reprezentace v alpském lyžování.

Vyžití v tomto areálu je navíc daleko širší, než jen lyžařské. Nechybí běžecké tratě, na kterých se každý rok pořádá 24 hodinový běžecký maraton, dále kluziště, plavecký bazén, wellness centrum a dokonce i poutavá příroda plná jezer, lesů i majestátních vrcholů, které nabízí národní parku Adamello – Brenta.

Hlavní výhody střediska Paganella

 • Moderní, rychlé a pohodlné lanovky
 • Dlouhé sjezdovky vhodné i pro méně zkušené
 • Podmínky vhodné pro děti

 

Pejo: Divoký ráj pro milovníky skialpinismu

Areál Pejo nabízí šestnáct kilometrů sjezdových tratí, které sahají až do výše necelých 3000 metrů nad mořem. Úctyhodné je navíc i převýšení areálu, které dosahuje hodnoty 1600 metrů. Povahou je areál jako stvořený pro milovníky skialpinismu, ale také po všechny, kteří nejsou zastánci masového komerčního lyžování v umělých areálech. Díky menšímu kilometrovému rozsahu tratí není areál tolik okupovaný návštěvníky, a tak příjemně potěší absencí davů na sjezdovkách a nulovými frontami u lanovek. Výhled je zde navíc na krásnou, nedotčenou divokou přírodu. Mimo lyžování zde návštěvníci mohou vyzkoušet upravované běžecké tratě, dvě ledové plochy na hokej i bruslení nebo vyhlášené lázně Pejo Terme. Pro děti je navíc ve vybraných termínech připraven program Ski Funtazie.

Hlavní výhody střediska Pejo

 • Menší množství návštěvníků
 • Moderní lanovky
 • Podmínky pro skialpinismus

 

Santa Caterina: TOP destinace pro náročné lyžaře

Areál Santa Caterina nabízí celkově 21 kilometrů sjezdovek, z čehož více než 4 kilometry patří sjezdovkám černým. Přestože jde o menší areál, kvalitou patří mezi špičku, což dokazuje i fakt, že zde probíhalo i Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Areál je určen spíše pokročilejším jezdcům, pro které je k dispozici pestrá škála tratí i několik „třešniček“. Příkladem je červená sjezdovka vinoucí se z druhého nejvyššího bodu Cresta Sobretta až do samého centra Santa Cateriny, nebo prodloužená černo-červená sjezdovka, kterou sjížděly i účastnice Mistrovství světa nebo závodníci Světového poháru ve sjezdu mužů. Lanovky jsou zde moderní a komfortní, úprava sjezdovek špičková. Vysoce nadstandardní je pak i nabídka skialpinistických tras či volného i extrémního lyžování, a nechybí ani dva mimořádně náročné běžecké okruhy.

Hlavní výhody střediska Santa Caterina

 • Moderní pohodlné lanovky
 • Skvělé vyžití pro zkušené jezdce
 • Nabídka skialpinistických tras a tras pro extrémní lyžování

 

Val Gardena: Splněný sen o pohádkovém lyžování v Dolomitech

Pokud se budete ptát na top destinaci pro lyžování v Dolomitech, nejčastější odpovědí bude nepochybně areál Val Gardena, který je synonymem luxusu pro všechny milovníky lyžování, zimních sportů nebo jen pobytu na horách. Tento areál nabízí 175 kilometrů kvalitně upravených sjezdových tratí, osmdesát nejmodernějších, rychlých a pohodlných přepravní zařízení, prostory pro lyžování ve volném terénu i extrémní lyžování a mimořádně široké možnosti pro vyznavače skialpinismu. K tomu navíc připočtěte výborné sněhové podmínky podpořené vydatným zasněžováním, pohodlný dojezd z dálnice i přívětivou vzdálenost od České republiky. Samozřejmostí je pak i aprés-ski, a to nejvyšší rozmanitosti – od kurtů pro tenis či squash, indoor golfu a bowlingu, přes snowparky a sáňkařské dráhy, až po tandemový paragliding či heliski.

Hlavní výhody střediska Val Gardena

 • Maximální kvalita tratí i lanovek
 • Extrémně široká a kvalitní nabídka aprés-ski
 • Podmínky pro skialpinismus s extrémní lyžování
Zpět na seznam příspěvků