Londýn, evropská pokladnice tradicHlavní město Velké Británie, země, která ještě před jedním stoletím držela prvenství na seznamu světových koloniálních velmocí. Stejně jako v Římě či Paříži, i tady se psala evropská historie. Velkolepé stavby světových architektů, respekt a obdiv reprezentativní královské rodiny, stylové kavárničky a lá „Harry Potter“ či ikonický dvoupatrový autobus v červené – to je Londýn.

S tradicí až do morku

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je odjakživa považováno za velmi konzervativní stát. Britové neradi pouštěli dovnitř novosti. Po moderně stop málo. Mimo finančnické centrum The City, kde se však také novodobé stavby snoubí s klasikou. A právě to na vás bude v Londýně dýchat na každém kroku – tradice.

Za poznáním

Pokud se vydáte do Londýna za poznáním, předně nesmíte vynechat návštěvu těch nejvýraznějších ikon města. Mezi ty rozhodně patří obrovské zábavní kolo, London Eye, které dohlédne až daleko do londýnského předměstí. Oko lechtá svými pomyslnými řasami oblohu ve výšce 135 metrů a je jednou z nejnavštěvovanějších vyhlídek a atrakcí vůbec. Buckinghamský palác – reprezentace královské rodiny o 775 pokojích, 40 akrech zahrad a 800 zaměstnanců. První sídlící panovnicí zde byla Viktorie v 19. století, dnes je jí Alžběta II.

Big Ben, oficiálně Elizabeth Tower, zdobí většinu londýnských pohlednic. „The Great Bell“, který zvučí do dálky až pět mil, je součástí komplexu parlamentních staveb Westminsterského paláce. Nejproslulejším londýnským náměstím je bezpochyby Trafalgar square, rozlehlé dějiště všech velkých akcí. Je považováno za pravé srdce Londýna, kterému dominuje žulový Nelsonův sloup.

Nástupiště devět a třičtvrtě – počátek Potterova dobrodružství

Právě zde začíná dobrodružná cesta mladého proslulého kouzelníka Harryho Poterra – na londýnském nástupišti děvět a třičtvrtě. Na něj se však dokáží dostat pouze vyvolení… Rádi byste pronikli do tajů příběhu, který se zapsal do dějin? Londýn je k tomu, skýtajíc autentická dějiště a ateliéry filmu, jako stvořený!

Zpět na seznam příspěvků