Konec roamingu – přichází neomezené voláníMinulý měsíc se zástupci sedmadvaceti členských zemí EU, Evropské komise a europarlamentu dohodli na změnách týkajících se roamingových poplatků účtovaných operátory za telefonickou komunikaci z ciziny. Od června tohoto roku by lidé měli volat či textovat ze zahraničí za stejné ceny jako „doma“.

Politická diskuze

Podle politiků je zrušení roamingových poplatků, či jejich výrazné omezení, a zavedení velkoobchodních cen podstatným a důležitým krokem k zavedení jednotného digitálního trhu. Omezení cen za roamingové služby proběhlo už vloni na jaře, což před létem uvítali turisté směřující do zahraničí, stejně tak tomu bude i letos, kdy by se ovšem zahraniční komunikace přes mobilní telefon neměla prodražit již vůbec.

Obavy „Trojky“

Dominující trojice českých operátorů se však obává velké ztráty zisků. Shodují se na tom, že plánované zvýhodňování tarifů, například v podobě navýšení dat, budou muset kvůli nastalé situaci odložit. Na základě tvrzení některých analytiků by se mohli operátoři kompenzativně snažit zvýšit ceny za domácí volání za účelem snížení svých nákladů. To ovšem na poli s konkurenty nemusí být vůbec snadné.

Otazník visí také nad možností „emigrace“ Čechů k některým zahraničním operátorům, kteří mají mnohem výhodnější ceny. Jedná se například o Polsko, Rakousko či Rumunsko. Jejich tarify by pak mohly být užívány v domovské zemi, kde zatím panují vyšší ceny. Na základě nových pravidel by však měli lidé užívat sim karty země, na které mají tzv. „dlouhodobou vazbu“. Zatím není zcela jasné, jak bude věc ošetřena, avšak již schválená pravidla by měla podobným snahám zamezit.

Cestovatelé si možná připlatí

Je možné, že operátor bude nabízet jiné tarify lidem využívající sim kartu především na domovském území a těm, kteří naopak více cestují – volají a textují ze zahraničí. Není také vyloučeno, že „cestovatelům“ nebude poskytnut nižší objem dat, aby na tom operátoři nebyli příliš tratní.    

Zpět na seznam příspěvků